SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? SEO ile ilgili en merak edilen sorulardan biridir. SEO uyumlu makale yazmak sizi aramalarda üst sıralara taşımak ve web site trafiği çekmek için önemlidir. SEO uyumlu makale ise bu amaçları gerçekleştirmek için kurallara bağlı kalarak yazılmış yazılardır. Çok iyi metin yazıyor olmak, çok kaliteli içerikler oluşturmak, SEO için yeterli olmayabiliyor. SEO açısından doğru kurguyu yapabilmek büyük önem taşıyor. Bu yazıda size dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğim.

seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir

Seo Uyumlu Makale Yazmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Anahtar Kelime Havuzu Oluşturmak

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? dendiğinde önerebileceğim ilk şey Anahtar kelime havuzu oluşturmak, makalenizi yazmaya başlamadan önce uygulamanız gereken çok önemli bir adımdır. İçeriğinizde kullanabileceğiniz en doğru anahtar kelimeleri bulmalısınız. Anahtar kelime seçerken üzerinde durmamız gereken en önemli şey, kelimenin spesifik olmasıdır. Çünkü amaç siteye girecek kişinin sonuca ulaşmasını sağlamaktır.  Peki bu anahtar kelime havuzunu nasıl oluşturabilir? Alt maddelerde bunları detaylı inceleyelim.

Anahtar Kelimeler İçin Araçlar Kulan

Size anahtar kelime ve yardımcı anahtar kelimeler bulmak konusunda yardımcı olabileceler bazı araçlar vardır. Bu araçları kullanarak anahtar kelime havuzunuzu büyütebilirsiniz. Bu araçlardan bazıları; Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Ubersuggest ve Keyword Tool‘dur.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Yazınızın içeriği ile ilgili yazılmış ve arama sonuçlarında en üst sayfalarda çıkan yazılara bakın. Üst sıralarda çıkıyorlarsa, bu bir şeyleri doğru yaptıklarını gösterir. Yazıları anahtar kelimelere odaklanarak okumalısınız. O yazılardan kendinize anahtar kelimeler çekebilirsiniz.

Sözlük ve Forumlara Bakın

Sözlük ve Forumlarda yaptığınız anahtar kelime araştırmalarından birçok anahtar kelime elde edebilirsiniz.

Google Aramadan Öneri Alın

Anahtar kelimenizi yazdığınızda altında çıkan öneriler sizin için doğru anahtar kelimeler olabilir. Onlar kullanıcıların arattığı kelimelerdir.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?
seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir

Dış Link Vermek

Günlük hayatımızda kullanılan makale kültürü burada da devreye giriyor. Nasıl makalede bir kaynakça olmazsa, burada da backlink vermeden olmaz. Dış link kullanarak ele aldığımız bilgileri zenginleştirebilirsiniz.

H(Heading) Etiketi Kullanmak

Başlıklar, kullanıcıların ve arama motorlarının metni okumasına ve anlamasına yardımcı olur. İçeriğinizin hangi bölümlerinin önemli olduğunu tanımlar ve bunların birbirine nasıl bağlandığını gösterir. Başlıkları ve alt başlıkları sıralayarak hangi heading etiketini kullanacağınıza karar vermelisiniz.

  • H1 – Ana Başlık
  • H2 – Alt Başlık
  • H3 – Alt Başlığın Alt Başlığı

Bu şekilde devam eden bir sıralaması vardır. H6’ya kadar devam edebilir.

Görsel Kullanımı

İçeriklerde mutlaka görsel yada video kullanılmalıdır. Görseller için alternatif metin ve alt metin oluşturmak önemlidir. Kişiler farklı kaydet dediğinde görseller sizin koyduğunuz isimle indirecektir. Google için de bu önemlidir. Bunu yaparak Google görsellerde görünmeyi de sağlayabilirsiniz.

Örnek:

  • Alternatif metin: Sosyal Medya
  • Alt metin: sosyal-medya

İçerik

İçerik uzunluğu 300 kelime olarak belirtilir. Fakat blog yazıyorsanız kullanmanız gereken kelime sayısı en az 900 kelimedir. Eğer ürün açıklaması yazıyorsanız o zaman 300 yeterlidir. Bir sınır belirtilmesinin bir sebebi var. Google fayda ilişkisini dikkate alır. Siteye gelen kişinin o siteden bir sonuç almasını bekler. Uzun, ayrıntılı yazılarda sonuç alma potansiyelinin daha fazla olduğu düşünülür. Bu yüzden makalenizin içeriğine önem vermelisiniz. İnsanların okuyacağı yazıdan bir fayda almasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıda size SEO uyumlu makale nedir SEO uyumlu makale yazmanın adımları nedir anlatmaya çalıştım. Daha fazla bilgi ve destek için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.


KategorilerSEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir