Google Ads Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir Ve Nasıl Kullanılır? sorusu günümüzün gelişen online pazarlama dünyasında en merak edilen sorulardan biri olmuştur. Google Ads; eski adıyla Google Adwords, Google’nin sunduğu online reklamcılık hizmetidir. Her gün binlerce, milyonlarca insan ulaşmak istedikleri ürün veya hizmetler için Google arama motorlarında arama yapıyorlar. Üstelik sadece Google arama motorlarında değil, iş ortağı sitelerde ve Youtube’de reklamınızı yayınlayabiliyorsunuz. Neden Google Ads kullanmalıyım? Diye soracak olursanız, cevabı çok basit. Google Ads, doğru yerde, doğru zamanda, doğru kitleye reklamızı göstermenize imkan sağlıyor. Bu da reklam verenler için ciddi bir dönüşüm imkanı sunuyor.

Google Ads Nedir ve Nasıl Kullanılır?
google-ads-nedir-ve-nasil-kullanilir

Google Ads Nasıl Kullanılır?

Google Ads kullanırken, dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Google Ads hizmetini kullanırken profesyonel kişilerden danışmanlık almalısınız. Google Ads hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir hedef belirleyin

Google Ads Kullanırken öncelikle bir hedef belirlemelisiniz. İşletmeniz veya ürününüz için ihtiyacınız olan kampanya hedefini seçmelisiniz. Google Ads her türlü hedefi karşınıza çıkarıyor.

 • Satışları arttırmak
 • Potansiyel müşteri kazanmak
 • Web sitesine ziyaretçi çekmek
 • Kararları etkilemek
 • Bilinirlik oluşturmak
 • Uygulamanızı tanıtmak

Kampanyanız seçeceğiniz hedef doğrultusunda değişkenlik gösterecektir. Her hedef farklı bir kampanya yaratır.

Kampanya Türünü Seçin

Hedefinizi belirlediyseniz, şimdi uygulanacak reklam kampanyasının türünü seçmelisiniz. Google Ads reklam modelleri aşağıdaki gibidir;

 1. Arama Ağı Reklamları
 2. Görüntülü Reklam Ağı
 3. Video Reklamları
 4. Alışveriş Reklamları
 5. Uygulama Reklamları
 6. Harita Reklamları

Arama Ağı Reklamları Nedir?

Arama motoruna bir sorguda bulunulduğumuzda arama sonuçlarında karşımıza çıkan ilk reklamlar arama ağı reklamlarıdır. Arama Ağı reklamları sayesinde, potansiyel müşterilerin sizin ürün veya hizmetinizi fark etmesini, ürünleri sorgulamasını ve sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Müşteriler sunduğunuz ürünleri ve hizmetleri arıyorken karşılarına çıkmanız, rakiplerinize karşı size bir avantaj sağlayacaktır.

Arama Ağı Reklamı
arama-agi-reklami

Örneğin, arkadaşınızla gideceğiniz biz tatil için ucuz uçak bileti satın almak istiyorsunuz. Google Arama motoruna “ucuz uçak bileti” yazdınız. Karşınıza en üst sırada 2 tane ucuz uçak bileti yazan website çıktı. 1 tanesine tıkladınız ve uçak biletinizi satın aldınız. Bu örnekte arama ağı reklamının aslında ne kadar etkili olduğunu görüyorsunuz, günlük hayatımızda da bu reklam modeliyle sıklıkla karşılaşıyoruz.

Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Bir websitesinde karşımıza çıkan görüntülü reklam örneği görelim;

Görüntülü reklam nedir?
goruntulu-reklam-nedir

Görüntülü reklamlar yaklaşık üç milyon web sitesi ve uygulamanın oluşturduğu ağ üzerinde gösterilen görsel içerikli reklamlardır. Aynı zamanda Youtube ve Gmail gibi Google’ye ait yapılarda da reklamlar gösterilir. Görüntülü reklamların, insanlar sitelerde gezinirken, karşılarına çıkması gibi bir avantajı vardır. İnternetteki kullanıcıların %90’ına ulaşabilirler. Konu, Anahtar Kelime, İlgi Alanı şeklinde hedeflemeler yapılabilir.

Video Reklamlar Nedir?

Video Reklamlar
video-reklamlar

Google video reklamları, çok geniş kitlelere ulaşabilen bir reklam modelidir. Çünkü Youtube çok zengin içerikli bir mecradır. Kullanıcı kitlesi çok geniştir, her yaştan insan tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Google video reklamları da, hem YouTube’da hem de Google’ın web sitesi ve uygulama ağında olduğu gibi tek veya diğer video içeriklerinin içinde gösterilir.

Alışveriş Reklamları Nedir?

Alışveriş Reklamları
alisveris-reklamlari

Alışveriş reklam modelinde reklamlar, arama sonuçlarının yanında ve üst bölümününde sitenizdeki ürünlerin ürün adı, ürün fiyatı, ürün görseli ve site adınızla Google Alışveriş‘te gösterilir. Eğer ürünüzü tanıtmak, ürününüz hakkında ayrıntılı bilgilere yer vermek, internet ve mağaza içi trafiği arttırmak istiyorsanız bu reklam modelini tercih edebilirsiniz. Özellikle e-ticaret siteleri için çok önemli bir reklam modelidir. Ürüne direk yönlendirerek satışı kolaylaştırır.

Harita Reklamları Nedir?

Harita Reklamları
harita-reklamlari

Google Harita reklamları aynı zamanda arama ağı reklamlarıdır. Google Maps‘te yapılan aramalarda işletmenizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Görselde Google Haritaların karşımıza nasıl çıktığının da bir örneğini görüyorsunuz. Google harita reklamları sayesinde yakınlardaki müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Uygulama Reklamları Nedir?

Google Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ile Google Play, diğer uygulamalarda ve YouTube’da yayınlanan uygulama tanıtım reklamları oluşturduğunuz reklam modelidir.

Gmail Reklamları Nedir?

Gmail reklamları gmail hesabımıza gelen reklamlardır. Tanıtımlar ve Sosyal sekmesinde gösterilir. Etkileşimli reklamlardır.

Gmail Reklamları
Gmail-reklamlari

Kampanya Ayarları Oluşturun

Reklam modelini seçtikten sonra, kampanya ayarları oluşturacaksınız. Hangi ayarları kullanabileceğiniz ise seçtiğiniz kampanya türüne göre değişkenlik gösterecektir. Oluşturulması gereken ayarlara örnek olarak;

 • konumlar, diller, hedef kitleler gibi hedeflemeler
 • bütçe ve teklif belirleme vb.

Her aşamaya geldiğinizde, Google yönlendirici olacaktır. Her kampanya türünün farklı bir ayarı olduğundan, detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir